PWiK Gliwice

PWiK Gliwice

Nowy wizerunek przedsiębiorstwa i muzeum w Internecie

Już od lat PWiK w Gliwicach świadczy wysokiej jakości usługi mieszkańcom miasta i jego okolic. Gliwickie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne dostarcza wodę i utylizuje ścieki na najwyższym poziomie stopniowo poszerzając i modernizując swoją infrastrukturę. Jako, że w tej branży nie można sobie pozwolić na stagnację przyszedł również czas na zbudowanie nowego wizerunku firmy w Internecie, czyli nowej, funkcjonalnej strony korporacyjnej.

Takiej, która jest przyjazna dla klientów, jak i pracowników PWiK . Stworzyliśmy także stronę www Muzeum Techniki Sanitarnej, nad którym piecze sprawują gliwickie wodociągi.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zdecydowało się powierzyć to zadanie naszej agencji. Tym samym mieliśmy przyjemność pracy nad nowymi stronami internetowymi w technologii RWD. Kompleksowy projekt obejmował całość prac związanych z nowym wizerunkiem Przedsiębiorstwa w Internecie – od projektu poprzez copywriting i prace programistyczne do wdrożenia na serwerach klienta.

pwik

STRONA KORPORACYJNA

Komunikacja: potrzeby użytkowników i klienta

Prace projektowe poprzedziła wnikliwa analiza aktualnej strony internetowej – potrzeb, motywacji i zachowań użytkowników, treści i sposobów komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa oraz dotychczasowego jego wizerunku. Istotne stało się, aby użytkownicy strony otrzymali łatwy i szybki dostęp do poszukiwanych przez siebie informacji na temat dokumentów, cenników, dostęp do Biura Obsługi Klienta, aktualną wiedzę na temat parametrów jakości wody oraz przetargów. Potrzeby użytkowników wymagały także sprawnego połączenia z celami klienta – m.in.: prezentacji realizowanych na terenie Gliwic projektów unijnych pod szyldem i przy udziale PWiK, komunikacji wizerunku jako Przedsiębiorstwa Odpowiedzialnego Społecznie oraz przedstawienia szerokiego spektrum jego działalności. W tym celu na potrzeby serwisu korporacyjnego powstała od podstaw funkcjonalna architektura informacji.

Funkcjonalne makiety – wstęp do RWD

Na bazie wniosków z przeprowadzonych analiz przygotowaliśmy nową architekturę informacji oraz zestaw makiet prezentujących rekomendowane rozwiązania dla wszystkich dostępnych w serwisie typów podstron. Technologia Responsive Web Design – czyli zapewnienie pełnej dostępności treści i wygody obsługi serwisu również na urządzeniach mobilnych – stanowiła tutaj jeden z podstawowych wyznaczników projektowych. Zaproponowany dla strony głównej PWiK adaptacyjny układ kafelkowy, pozwalający na dużą elastyczność w budowaniu struktury serwisu i prezentacji różnych typów treści, spotkał się z dużym zainteresowaniem i akceptacją ze strony klienta.

Grafika – projektowanie strony

Zaakceptowane makiety strony korporacyjnej PWiK zostały ubrane w szatę graficzną oraz w stworzony przez nasz zespól zestaw ikon towarzyszących pozycjom menu i poszczególnym funkcjonalnościom. Serwis przybrał kolory będące wariacją barw firmowych Przedsiębiorstwa. Z kolei kroje pisma i ich rozmiary zostały dobrane w taki sposób, aby były czytelne na ekranach smartfonów i innych urządzeniach mobilnych. Atrakcyjną wizualnie i zarazem użyteczną formę zyskały również między innymi responsywne tabele parametrów jakości wody, galerie zdjęć i strefy załączników. Zaprojektowaliśmy również elementy infograficzne wizualizujące dane statystyczne znajdujące się w serwisie. Strona klienta została również wzbogacona o interaktywne wizualizacje jakości wody – przedstawiające jak zmieniała się ona na przestrzeni ostatnich lat.

Copywriting – redakcja i nowe teksty

W ścisłej współpracy z klientem prowadziliśmy także redakcję i tworzenie nowych tekstów na stronę PWiK. Przeredagowaniu uległy niemal wszystkie teksty znajdujące się w dotychczasowym serwisie. Nowa strona PWiK zyskała nowe, lżejsze i uporządkowane treści, gdzie poszczególne komunikaty są przejrzyste i przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i pracowników Przedsiębiorstwa.

Wdrożenie

Finalne prace projektowe trafiły do działu developmentu. Został przygotowany i zaprogramowany nowoczesny system zarządzania treścią dający administratorom strony możliwość elastycznego zarządzania zawartością serwisu.

Dla zapewnienia maksymalnej łatwości obsługi nowej strony PWiK Gliwice opracowaliśmy również dedykowane rozwiązania – m.in.: błyskawiczne importowanie danych w oparciu o arkusze kalkulacyjne. Dla zapewnienia jakości, prace programistyczne zostały zakończone etapem testów  na szerokiej gamie urządzeń i pełnym spektrum rozdzielczości ekranów.

STRONA
MUZEUM TECHNIKI SANITARNEJ

Funkcjonalny one page

Stronie korporacyjnej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach towarzyszy także stworzona przez nas nowa strona unikalnego w skali kraju Muzeum Techniki Sanitarnej. Funkcjonalny one page został również zaprojektowany w RWD i w oparciu o CMS. Stanowi atrakcyjną wizytówkę PWiK i zachętę do zwiedzania Muzeum – będącego częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, mieszczącego się na terenie nowoczesnej Centralnej Oczyszczalni Ścieków. W budynku przepompowni z lat 1909-11 można zobaczyć zabytkowe urządzenia techniki sanitarnej: zastawki, pompy czy kompresory. Dzięki nim można na własne oczy zobaczyć jak kiedyś wyglądała technologia oczyszczania ścieków. Zwiedzających czeka w Muzeum Techniki Sanitarnej wiele atrakcji i kawałek dobrej historii. Odrobinę tej historii można także znaleźć na nowej stronie www Muzeum, a wszystko podane na one page w RWD.

Zwieńczeniem projektu było przeprowadzone przez nasz zespól szkolenie pracowników PWiK z obsługi Systemu Zarządzania Treścią oraz uruchomienie obu serwisów internetowych.